Wielu autorów prac naukowych w mniejszym stopniu skupia się na poprawności językowej niż zawartości merytorycznej, stad często kłopoty z precyzyjnym oddaniem idei pracy. Aby tekst był spójny i logiczny, ważne jest zastosowanie się do wszystkich zasad poprawności językowej. Mimo, iż najbardziej rażące są błędy ortograficzne, a czytelność tekstu najbardziej zaburzają stylistyczne i leksykalne, to nie bez znaczenia, zarówno dla komunikatywności tekstu, jak i dochowania zgodności z zasadami języka polskiego jest poprawne zastosowanie znaków interpunkcyjnych.
Dużą trudność piszącym sprawia rozróżnienie funkcjonalności dywizu i myślnika, zwłaszcza zauważenie różnicy znaczeniowej między nimi. Dywiz inaczej łącznik [ - ] to znak graficzny łączący ze sobą dwa człony wyrazów, np. Bielsko-Biała, biologiczno-chemiczny, Jan Nowak-Jeziorański.
Myślnik (pauza) [−] różni się od dywizu nie tylko wyglądem – jest dłuższą kreską pionową, ale także znaczeniem. Znak ten stosuje się:
przed każdym elementem wyliczania,
na początku cytowania cudzej wypowiedzi, np. w wywiadach, a także przy wyjaśnianiu czegoś, np. przy definiowaniu pojęć, np. magister – tytuł otrzymywany po napisaniu i obronie pracy magisterskiej,
na początku każdej cytowanej wypowiedzi, np. w wywiadach,
dla oddzielenia wtrącenia od reszty zdania, np. To było wtedy – o ile dobrze pamiętam – kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem.
dla określenia znaczeń przeciwstawnych, np. smutno – wesoło.
rozprawy doktorskie
prace magisterskie, licencjackie, inżynierskie
artykuły naukowe i książki